2010. április 26., hétfő

Eper

Vad virágzások eredménye bukkant elő ma a levelek közül. 

Nagyjából egy hét múlva a termések elszaporodtak :)


2010. április 22., csütörtök

Brokkoli

Nagy kedvencem a brokkoli, bár ennek ellenére nem készítek sokszor brokkolis ételt, amit valójában nem is értek. Pedig ha arra gondolok, ahogy kiveszem a sütőből a tepsit, és megpillantom, ahogy a sajt ráolvadt a brokkoli rózsáira....nyamm...
Ezen a 'rossz tulajdonságomon' javítva, elég sok brokkoli palántát neveltem. Elég nagyok már, hogy a kertbe ki tudjam ültetni. A brokkoli a karfiollal ellentétben egy tövön nem csak egy rózsát nevel, hanem minden levélhónaj rügyből új fejet nevel, ezáltal folyamatosan szüretelhető.
Nagyon fényigényes, nem szabad közel ültetni a szomszédokhoz, mert hitvány rózsát fejleszt. Optimális esetben hatalmas, vastag szárat, nagy lombfelületet és sűrű, bojtos gyökérzetet hoz létre. Rózsáira nagyon figyelni kell, mert hamar beérik és kinyílt állapotban nem lehet már fogyasztani.

2010. április 21., szerda

Palánták ki a földbe!

Elkezdődött a felásott rész betelepítése a palántákkal. Pontos szisztéma szerint haladok, ugyanis olvastam egy nagyon jó cikket a növénytársításról. (http://probalkozas.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1075166)

A sorrend nálam így alakult:
-sóska/spenót (újzélandi)--indításképpen

-répa (gömb és citrom r.)
-vöröshagyma
-gömbrépa//vörösóriás répa--téli árolásra kiváló a vörösóriás
-vöröshagyma
--répa-hagyma páros kölcsönösen védik egymást


-fokhagyma
-cukorborsó (zsuzsi)--késői fajta
-uborka (kígyó)--palánta, pici virágokkal, amik a bébitermés végén csüngenek//fejessaláta
-szünet
-pagoda karfiol (2 sor)--palánta
-fekete paradicsom--legnagyobb palántám, közé fokhagymát és kamillát ültettem közé
-sóska//fejessaláta
-petrezselyemgyökér (félhosszú fajta)
-újhagyma//gyöngyhagyma
-fejessaláta--palánta
-cukorborsó (kelvedon csodája)--középkorai fajta
-retek (sofia)
-róma paradicsom--palánta, középkorai érésű, alacsony fajta

Uborka, közvetlenül a kiültetés előtt, rajta a bébi terméssel :)))

És itt már az anyaföldben, sűrűn karókkal körbeaggatva, hogy a kiskutyáim ne közelítsék meg a területet.


Fűszerek a cserépben

Addig amíg nem találom ki hol és miként alakítom ki a fűszereskert szekciót, a fűszerek cserépben fognak növekedni. Elültettem már pár félét (bazsalikom, zsázsa, tépőpetrezselyem), de most fogok igazán belelendülni.

Óriás olasz petrezselyemfélét sikerült beszereznem, a zacskóban pedig magpárnában pihentek a magok. Nagyon jól nézett ki :)

2010. április 19., hétfő

Virágoznak a fák

Fantasztikus napsütés és a sok meleg hatására pillanatok alatt virágba borultak a fák.
Cseresznye:
Alma:
Körte:

Egres:

Birs:

2010. április 9., péntek

Spenótfélék

Mindig is volt a kertünkben spenót és sóska is, amit olyan természetességgel használtunk és egyenrangúsággal kezeltünk gyerekkoromban, hogy a két 'S' betűs levélke az agyamban teljesen összeolvadt. Nem tudom megkülönböztetni, pedig az íze markánsan elkülönül. Mivel mindkettőt nagyon szerettem, így még az a segítség sem volt meg számomra, hogy pl. a "'sóska'-amit nem szeretek", "'spenót'-amit szeretek" cimkével lássam el.

Idén sokfélét terveztem ültetni.
Matador:
Nagylevelű és sötétzöld,

Új-zélandi:
Levelei háromszög alakúak, szára elfekvő, ezért meg kell támasztani. A hajtásvégeket kell lecsipni, így oldalhajtásokat nevel.

2010. április 8., csütörtök

Ying-Yang bab

Ezt a furcsán pöttyös, különleges fajta babot szereztem be. Meglátjuk nálam mennyire lesz szabályos pöttyös...

2010. április 7., szerda

Kertkiépítés

Kapálógéppel felbontottunk egy szakasznyit az udvar füves részéből. A terület előkészítve, az idő épp aktuális az első veteményezésre. Elkészítettem az ágyástervet...holnap kezdem benépesíteni.
Első ültetnivaló lesz a sárgarépa, saláta vagy spenót maggal keverve. Így amire a sárgarépa kikel, a saláta és a spenót leterem, és egyúttal jelzi a sorokat is! Iker-répasorok közé hagymát ültetek, amik kölcsönössen védik egymást.

Répából beszereztem többféle színűt. Gondolhatnánk, hogy ezek genetikailag lettek módosítva, ami káros is lehet a szervezetre, de nem erről van szó. Utánanéztem, és a répa színét a benne található béta-karotin színezőanyag koncentrácójával tudják módosítani, így kapnak végeredményként fehér, sárga, narancs, piros, és mélyvörös színeket. Az egészségre egyátalán nem káros, sőt: minél több a béta-karotin, annál egészségesebb.

"Solar Yellow"
Sárga-sárgarépa :D
Hagyományos, egyenes györkerű, nagyon ropogós és lédús.

"Black knight"
Mélylila színű kívülről, félbevágva viszont gyönyörű rajzolata jön elő: belseje ugyanis világos színű.
"Paris Market"
Kerek, 19. században is teremesztett, mély narancs színű, bébirépa fajta.

Színes metszeteik így fognak majd kinézni :)


2010. április 3., szombat

Okra

Csak pár éve hallottam róla,akkor se sokat. Mikor megláttam a polcon a magot, tudtam hogy ki fogom próbálni ezt az ismeretlen zöldséget.

Ezt a különleges növényt elsősorban Indiában és a csendes-óceáni szigetvilágban termesztik. Idehaza régebben hölgyujjnak hívták. Érdekes keresztezésről van szó: a cukkini az uborka és a zöldchili házasításából született.

Utánanéztem a neten, mert azt sem tudtam, hogy egyátan hogyan néz ki ... nos jópár meglepetésben volt részem. Kb. 40 cm magasra nő meg, a félfás szárát és a termését is csalánhoz hasonló szőr borítja, tehát nem érdemes simogatni a növényt. A tövenként 5-6 termést nevel, amit  fiatal állapotban kell leszedni, mert később a termésfal megkeményedik, sárgászöld színe sötétbarnává válik. A zsenge, éretlen termések íze leginkább a párolt borsóéra hasonlít. Magját pörkölve kávépótlóként használják.
Ültetés: 30-50 cm sortávolságra vessünk 10-15 magot, 3-4 cm mélyre. Ritkítás 15-20 cm-re. Július második felében kezd virágozni, és a virágzás után 4-6 nappal le kell szedni a termést, mert gyorsan elvénül. Zsenge termését lecsószerűen főzhetjük zöldpaprikával, paradicsommal, tojásgyümölcs szeltekkel együtt.
Fogok keresni recepteket...

2010. április 2., péntek

Akrobata paradicsom

Szépen növekednek a paradicsomok, a palántázópolc legfelső polcára raktam őket, hogy szokják a magasságot :D

Padlizsán

A padlizsánt azóta imádom, hogy joghurtos padlizsánt ettem a körúton. Aztán számtalan török gyorskajáldában utána, majd nemsokkal később otthon is kipróbáltam, és sikerült reprodukálni ezt a mennyei ételt. Termesztése nem egyszerű, elég érzékeny mindenre (talajösszetétel, vízellátás, hideg, napfény...stb.), én azért megpróbálkozom vele.
Találtam egy vicces csupasz padlizsánt. :)

2010. április 1., csütörtök

Eperpiramis

A maják is megirigyelhették volna ezt a lépcsős piramist, aminek jelenleg 2 szintje készült el, ugyanis a záróelem még hiányzik. Körbe többféle folytontermő epret ültettem, amik szépen fejlődnek.

Ültettem sárga epret is magról. Nem érdemes nekik a piramisban helyet foglalni, mert jelenleg úgy néznek ki, mint aprócska gazok a földön, pedig 1 hónapja kikeltek.


A következő fotó április végén készült, hatalmas zöld levelek, és giga virágok, sőt egyiket-másikon pici termés is látható.

Rügyeznek a fák

A kertben lévő gyümölcsfák évek óta nem voltak megmetszve. A múlt héten nekiveselkedtünk, és drasztikusan megvágtuk a fákat (kivéve három szilvafát). Az eredmény pár napra rá volt látható: gyönyörűen kirügyezett mind :)

Barack:
Fantasztikus rózsaszín színe, kerek rügyei a  legszebbek a kertben. Lemetszett ágát vázába raktam és kivirágzott :)

Meggy:
Fogas szélű levelek robbannak elő egy-egy rügyből.

Birs:
Selymes, lekerekített levelek nagyon hasonlítanak a későbbi termés puha héjához.


Ringló:
A kemény, kerekded rügyek még nem pattantak fel, érzik, hogy termésüket nem kell korán felnevelniük.

Körte:
Fantasztikus alakú, és selymes tapintású.

Vilmoskörte:
Levelei felpöndörödve, hegyes alakban jönnek a világra és nyílnak szét később.